ادعای معاون وزیر صمت از سهم سه درصدی یکی از پلتفرم‌های کسب‌وکار‌ اینترنتی

معاون وزیر صمت گفت: «تجارت الکترونیکی» و کسب وکار مجازی در کشور صد‌ها زیرشاخه دارد و کسب و کار‌های اینستاگرامی کمتر از ۳ درصد کل کسب و کار مجازی را تشکیل می‌دهند.
 
علیرضا شاه­ میرزایی، گفت: متأسفانه عده­ای آمار‌های غلط از میزان کسب وکار‌های تعطیل شده می­دهند که هیچ پایه و اساسی ندارد و از سوی دیگر، عده­ای نیز ساده ­انگاری می­کنند و راه­ حل­های سطحی می­دهند که هر دو طرف غلط است.
معاون وزارت صمت گفت: «تجارت الکترونیکی» و کسب وکار مجازی در کشور، حداقل ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان در سال فروش دارد و صد‌ها زیرشاخه دارد و کسب و کار‌هایی که در اینستاگرام بودند، کمتر از ۳ درصد این عدد بودند. از کسانی که براساس برخی از فرضیات، سریعاً آمار بیکاری و تعطیلی کسب وکار‌ها را اعلام کردند، سؤال کردیم که با چه مبنایی به این آمار‌ها رسیدید و آن‌ها هیچ پاسخی نداشتند.
شاه­ میرزایی ضمن انتقاد از ساده ­انگاری و پاک کردن صورت مسأله گفت: در طرف مقابل، عده­ای سعی می­کنند مسأاله را کوچک کنند و بگویند هیچ مشکلی وجود ندارد. درحالیکه مشکل وجود دارد و مشکل پیچیده­ای هم هست و با راه­حل­های ساده نمی­توانیم کسب وکار‌ها را به سمت پلتفرم­های داخلی بکشانیم.

معاون تجارت و خدمات وزیر صمت، ضمن برشمردن برخی از کمبود‌ها و مشکلات گفت: اگر می­خواهیم پلتفرم­های داخلی، پذیرای کسب وکار باشند، باید کمبود‌های فنی آن‌ها رفع شود و از نظر جذابیت فرهنگی و اجتماعی هم ارتقاء یابند.
شاه­میرزایی ضمن اشاره به یکپارچگی «صنایع فرهنگی» با «تجارت الکترونیکی» گفت: اینکه برخی فکر می­کنند کسب و کار‌ها به دلیل موانع تجاری، از پلتفرم­های داخلی استقبال نمی­کنند غلط است، چرا که ابتدا باید چهره ­ها و تولیدکنندگان محتوای فرهنگی از این پلتفرم­ ها استقبال کنند و جمعیت جذب شود تا کسب و کار‌ها هم به این پلتفرم­ها جذب شوند.
معاون وزیر صمت گفت: برخی فکر می­کنند کسب و کار‌ها پشت در صف کشیده­اند و می­خواهند سرمایه­ گذاری کنند و هیچ مشکلی نمانده جز «مجوز». این افراد دچار دو نوع توهم هستند: یک توهم اینکه تمام مشکلات حل شده است و دومین توهم اینکه مشکلی به نام «مجوز» وجود دارد. در حالیکه اساساً مشکل مجوز ماه‌ها است که حل شده است. وقتی در ده دقیقه و در نیمه­ های شب شما می­توانید اینماد بگیرید و به درگاه بانکی برسید، چرا همچنان عده­ ای آدرس غلط می­دهند و فرافکنی می­کنند؟
شاه­ میرزایی ضمن اشاره به اینکه بیش از دوسوم فعالیت‌های تجارت الکترونیکی و کسب وکار مجازی، اساساً ثبت­ محور هستند و نیاز به مجوز ندارند گفت: مجوزدهی مابقی هم کاملاً الکترونیکی و بدون اعمال سلیقه شخصی انجام می­شود و اگر کسی معطل می‌شود به خاطر این است که برخی دستگاه‌ها مسئولیت خود را به درستی انجام نمی­دهند. مثلاً برای پاسخ به استعلام مالیاتی، مهلت دو هفته­ای وجود دارد، ولی گاهی در روز پایانی این مهلت، بدون دلیل فقط اعلام رد می­شود.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت با اشاره به آمار حدود ۲۰۰ اینماد در روز در ۶ ماه گذشته گفت: اگر مشکل در شروع فعالیت بود، روزانه ۲۰۰ اینماد صادر نمی­شد. اگر مشکل در زنجیره تجارت و خدمات بود، به عدد ۱۳۰۰ همت فروش سالانه در این حوزه نمی­رسیدیم که حدود ۱۷% کل فروش خرد کشور است. اگر این حجم فعالیت را عده­ای درست تصور کنند، متوجه می­شوند که مسائل تجارت الکترونیکی به سادگی که آن‌ها می­فهمند نیست.
شاه­میرزایی در پایان ضمن تقدیر از فعالان تجارت الکترونیکی کشور گفت: ده‌ها هزار کسب و کار کوچک و بزرگ در این حوزه در کشور فعالیت می­کنند و در شرایط سخت نظیر کرونا و هر زمان که کشور به آن‌ها نیاز داشته به یاری مردم شتافته­اند؛ بنابراین نباید فضا را طوری ترسیم کنیم که از اهمیت این بخش غفلت شود و یا مسائل آن‌ها را به چند مسأله جزئی تقلیل دهیم. معاون وزیر صمت در مراسم روز ملی تجارت الکترونیکی اعلام کرد: متأسفانه شاهد آمار‌های غلط و همچنین آدرس­های غلط و حرف­های غیرمنطقی در حوزه تجارت الکترونیکی و کسب و کار‌های مجازی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *