ثبات نقدینگی همزمان با رشد پایه پولی

رشد نقدینگی و رشد پایه پولی، دو نشانگر برای مسیر آینده تورم هستند.به طور خلاصه پایه پولی، منابعی است که بانک مرکزی منتشر می کند و در چرخه اقتصاد قرار می دهد.

بانک ها با استفاده از این منابع و عملیات بانکی که به چند برابر شدن حجم این منابع می انجامد، اقدام به خلق پول می کنند. در نهایت نیز حجم نقدینگی که به  مجموع اسکناس و مسکوک دست مردم، سپرده های دیداری آنان و نیز سپرده های مدت دار اطلاق می شود، شکل می گیرد. از آن جا که رشد نقدینگی به رشد تقاضا در اقتصاد می انجامد و رشد تقاضا نیز به طور بالقوه (در شرایط پاسخ ندادن به تقاضا از سوی عرضه) همسو با رشد تورم است، این رشد نقدینگی و پایه پولی می تواند منجر به رشد قیمت ها و تورم بیشتر شود.
تازه ترین آمارها چه می گویند؟
با این توضیحات، سری به تازه ترین داده های بانک مرکزی می زنیم. این داده ها نشان می دهند که رشد نقدینگی نسبت به ماه مشابه سال قبل در ماه های اخیر تقریباً ثابت مانده اما پایه پولی افزایشی شده است.
نرخ رشد نقدینگی حدود ۳۷ درصد: بر این اساس حجم نقدینگی در پایان شهریور امسال (معادل بیش از ۵۵۹۴.۹ میلیارد تومان بوده) که نسبت به شهریور سال گذشته، رشدی معادل ۳۷.۵ درصد داشته است. اگر سیر بلندمدت تر رشد نقدینگی را در نظر بگیریم، می توانیم ببینیم که پس از یک دوره کلی کاهش این مولفه پولی بین مهر سال گذشته تا اردیبهشت امسال، از آن تاریخ به بعد، رشد نقدینگی (در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) حول یک میزان معین یعنی ۳۷.۶ درصد تقریباً ثابت مانده است. از آن جایی که بانک مرکزی به تازگی به طور قاطعی جلوی رشد ترازنامه بانک ها (از مسیر تسهیلات دهی بی ضابطه و به عبارت دیگر خلق پول بانک ها را گرفته است) می توان این نوسان حول محور ثابت را ناشی از این کنترل ها دانست. 
روند رو به افزایش پایه پولی: به رغم کنترل وضعیت رشد نقدینگی، روند رشد پایه پولی نسبت به ماه مشابه سال قبل، دو ماهی می شود که روند افزایشی به خود گرفته است. این رقم اگر چه در کلیت خود از شهریور سال قبل از میزان  ۳۹.۵ درصد به ۳۳.۱ درصد در شهریور امسال رسیده اما در دو ماه اخیر از ۲۶.۲درصددر تیرماه، تا رقم بیان شده در شهریورماه افزایشی شده است. برای چرایی این مسئله نیز باید منتظر اطلاعات و توضیحات بیشتر بانک مرکزی باشیم. در هر حال به نظر می رسد، رشد پایه پولی، به رغم ثابت ماندن نرخ رشد نقدینگی در حال فشار به متغیرهای پولی برای تورم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *