چراغ سبز قالیباف به اصلاح قیمت حامل های انرژی

سخنان هفته گذشته رییس مجلس درباره هدررفت سالانه ۶۰ تا ۸۰میلیارد دلار در قالب یارانه سوخت، تاکیدی مجدد بر لزوم اصلاحات در نظام یارانه حامل‌های انرژی از سوی بالاترین مقام قانون‌گذاری کشور بود.
 
پس از اعلام وزیر نفت مبنی بر نیاز ۸۰ میلیارد دلاری کشور برای جبران کمبود گاز مصرفی و تایید تعداد زیادی از نمایندگان، رییس مجلس تاکید کرد که کشور این میزان منابع در اختیار ندارد و باید جلوی هدررفت سالانه ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار از منابع کشور که در قالب یارانه سوخت سوزانده می‌شود گرفته شود.
 
با توجه به اینکه پیش نیاز جلوگیری از هدررفت انرژی، تغییر قیمت حامل‌های انرژی است و بنا به اجماع کارشناسان دلیل اصلی هدررفت انرژی قیمت‌های نزدیک به رایگان آن است که باعث می‌شود هیچ انگیزه‌ای برای مصرف‌کنندگان مختلف اعم از صنعتی، کشاورزی، خانگی و تجاری برای صرفه‌جویی وجود نداشته باشد، ناظران این گفته‌های رییس مجلس را در واقع نوعی چراغ سبز به اصلاح قیمت‌ حامل‌های انرژی ارزیابی می‌کنند.

نباید از یاد برد که تقریبا همه طرح‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی که تاکنون در کشور اجرا شده ( از جمله قرارداد با مترو که مورد اشاره قالیباف قرار گرفت ) به شدت شکست خورده‌اند چرا که به دلیل قیمت‌های پایین انرژی، هیچ یک از ذی‌نفعان انگیزه‌ای برای اجرای آن نداشته و حاضر به اجرای آن نبوده‌اند.
 
شرایط به جایی رسیده است که در حال حاضر استخرهای روباز و پیاده‌روها با انرژی نزدیک به رایگان گرم می‌شوند.
 
پس از سال‌های طولانی تثبیت قیمت حامل‌های انرژی، این گفته‌های قالیباف را می‌توان چرخش تدریجی در سیاست گذاری قیمت گذاری حامل‌های انرژی به سمت ایجاد بهره‌وری و تأکید مجلس بر این موضوع ارزیابی کرد.

بدیهی است بدون این اتفاق و بدون سرمایه‌گذاری جدید در تولید گاز، ناترازی گاز کشور رشد خواهد کرد و مردم و تولیدکنندگان از آن متضرر خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *