کمبود معلم ورزش برای ۷ میلیون دانش آموز

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: برای ۷ میلیون دانش آموز معلم تربیت بدنی نداریم که این امر یک زنگ خطر است.

صادق ستاری فرد با حضور در برنامه «فرامتن» شبکه افق سیما ضمن تبریک هفته تربیت بدنی به معلمان ورزش و دوست داران این حوزه اظهار کرد: اقتضائات پساکرونا ایجاب کرد تا توسعه و تقویت حوزه تربیت بدنی و زیرساخت‌ها به صورت جدی دنبال شود.

وی افزود: چاقی و موج کم تحرکی پیامدهایی دارد که بر اساس سیاست دولت مردمی، آزادسازی مجموعه‌های ورزشی با این هدف که خانواده‌ها بتوانند آخر هفته از این مجموعه‌ها به صورت رایگان استقبال کنند، در دستور کار معاونت قرار گرفت‌. استقبال خوبی از این امر شد اما انتظار داریم با شروع سال تحصیلی این استقبال افزایش یابد.

وی خبر داد که این طرح تاکنون در ۹۳۳ مجموعه ورزشی در حال اجرا است و مدارس به صورت اردویی و خانواده‌ها به صورت رایگان می‌توانند از این موضوع استفاده کنند.

ستاری فرد با بیان اینکه برای کیفیت بخشی به درس تربیت بدنی، تأمین تجهیزات ورزشی، توسعه زیرساخت‌ها و توانمندی معلمان تلاش‌های زیادی صورت گرفته است گفت: نهضت ایجاد ۲۱۰۰ فضای ورزشی در این باره شکل گرفت و در مدت ۶ ماه در یک کار جهادی، ۱۰۱۷ فضای ورزشی در استان‌ها به بهره برداری رسید.

معاون تربیت بدنی و سلامت عنوان کرد: ما حدود ۵ هزار فضای ورزشی داشتیم که با این کار ۴۰ درصد به فضاهای ورزشی درون مدرسه‌ای اضافه می‌شود. این نهضت به کیفیت بخشی به درس تربیت بدنی و اجرای برنامه‌های ورزشی کمک می‌کند.

وی ضمن تشکر از همکاران حوزه تربیت بدنی، نهادهای مختلف مانند بنیاد علوی، بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان افزود: این نهادها در این مدت به ما کمک کردند تا این زیرساخت‌ها فراهم شود امیدوارم تا پایان سال تحصیلی تکمیل هزار مجموعه ورزشی دیگر را نیز داشته باشیم.

ستاری فرد گفت: روز گذشته با حضور وزرای آموزش و پرورش و ورزش و جوانان آئین آغاز مسابقات ورزشی درون مدرسه‌ای را داشتیم که با این کار به دنبال این امر هستیم تا مشارکت پذیری و مسؤلیت پذیری خانواده‌ها دنبال شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: برای ۷ میلیون دانش آموز معلم تربیت بدنی نداریم که این امر یک زنگ خطر است. سرانه فضای ورزشی امروزه یک سوم سرانه ورزشی کل کشور است اما دسترسی، بهره وری و بهره برداری از فضاهای ورزشی مهم است هر فردی که امکانات در اختیار دارد باید در مدرسه به کار جذاب سازی محیط و اجرای برنامه‌های تربیت بدنی در ساعات آموزشی و ایام تعطیلات همچنین غنی سازی محیط‌های تربیتی کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه مدرسه مهم‌ترین محیط برای فعالیت‌های پرنشاط است افزود: حد استاندارد این است که هر مدرسه یک مکان ورزشی داشته باشد لذا نیاز است سازمان برنامه و بودجه کمک کند همچنین شهرداری و وزارت ورزش و نهادهای دیگر برای ایجاد فضای ورزشی به آموزش و پرورش کمک کنند.

ستاری فرد ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه کمک خوبی به معاونت تربیت بدنی و سلامت کرده است اما نیاز داریم این کمک بیشتر شود. ما به سمت جبران فرصت‌های از دست رفته خواهیم رفت و آموزش و پرورش اهتمام جدی نسبت به توسعه ورزش دارد.

معاون تربیت بدنی و سلامت عنوان کرد: با همراهی معاونت ابتدایی درس تربیت بدنی در این دوره دو زنگ در هفته خواهد بود با ابلاغ این بخشنامه دانش آموزان ابتدایی زنگ ورزش را دو زنگ در هفته دنبال می‌کنند.

وی اظهار کرد: در حاشیه مراسم دیروز بر اساس انعقاد تفاهم نامه بین دو وزارت، تمام دبیرستان‌های شبانه روزی دخترانه به پایگاه ورزش همگانی و قهرمانی تبدیل می‌شوند تا نسبت به آینده ورزش کشور در حوزه بانوان گام‌های جدی برداریم.

ستاری فرد درباره موضوع تغذیه رایگان بین دانش آموزان نیز گفت: آموزش و پرورش تمهیدات لازم را در این باره پیش بینی کرده است اما تاکنون سازمان برنامه و بودجه اعتباری به این امر تخصیص نداده است وزیر آموزش و پرورش پیگیری این امر را انجام داده تا این موضوع تصویب شود ما نیز امیدواریم با مذاکرات و مکاتبات صورت گرفته این کار صورت گیرد.

وی درباره شیوع بیماری‌های ویروسی در مدارس نیز اظهار کرد: کرونا چالش‌های زیادی ایجاد کرد اما فرصتی را نیز خلق کرد که سطح سواد سلامت و آگاهی دانش آموزان افزایش یابد تا پروتکل‌ها رعایت شود. ما نیز به جد این امر را در مدارس دنبال می‌کنیم.

وی گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان سرانه بهداشتی در اختیار استان‌ها قرار گرفته است تا تأمین اقلام بهداشتی صورت بگیرد. خانواده‌ها نیز باید در این امر کمک کنند تا رعایت پروتکل‌ها از سوی دانش آموزان شکل بگیرد امیدواریم با رعایت و مراقبت همچنین افزایش آگاهی بخشی دانش آموزان، این مهم نیز به خوبی دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *