شیرینی ها/ پخت «کیک مرمری» با نکات طلایی برای این عصرانه خوشمزه

کوروش مگ/ در این مطلب می‌خواهیم طرز تهیه کیک دو رنگ یا همان کیک مرمری که به کیک زبرا هم معروف است را به شما آموزش دهیم. همانطور که گفتیم این کیک ده‌ها سال است که در خانه‌ها پخته می‌شود و همچنان یکی از محبوب‌ترین و زیباتری انواع کیک‌های خانگی است؛ پس پخت آن را امتحان کنید.

مواد لازم

آرد کیک: ۱ و ۱/۴ لیوان

مخلوط پودینگ و وانیل: ۱/۲ لیوان

بیکینگ پودر: ۲ قاشق چای‌خوری

نمک: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

کره، هم دمای اتاق: ۱/۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار

شکر: ۱ پیمانه

تخم مرغ بزرگ، هم دمای اتاق: ۳ عدد

عصاره‌ی بادام: ۱ و نیم قاشق چای‌خوری

شیر، هم دمای اتاق: ۳/۴ لیوان

پودر کاکائو: ۱/۳ لیوان

آب بسیار داغ: ۱/۳ لیوان

طرز تهیه کیک دو رنگ، زبرا یا مرمری با نکات طلایی پخت کیک

طرز تهیه

کیک مرمری یا دو رنگ از انواع کیک اسفنجی است. برای تهیه آن فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. در یک کاسه‌ی متوسط مخصوص مخلوط کردن، آرد کیک، مخلوط وانیل، بکینگ پودر و نمک را الک کنید.

در یک کاسه‌ی بزرگ‌تر، با همزن برقی کره، شکر، تخم مرغ و عصاره‌ی بادام را برای چند دقیقه مخلوط کنید تا مخلوط به رنگ زرد روشن شود.

نیمی از شیر و نیمی از مخلوط آرد الک شده را اضافه کنید و هم بزنید. سپس باقیمانده شیر و آرد را بزنید. هم زدن را آنقدر ادامه دهید تا خمیر یکدست و خامه‌ای شود. در طول هم زدن حتما خمیر‌هایی که به کناره‌ی کاسه می‌چسبند را جدا کنید و روی بقیه‌ی خمیر بریزد و هم بزنید.

کاسه‌ی متوسطی را که برای آرد الک شده استفاده کردید، بشویید و خشک کنید. به زودی دوباره به آن احتیاج خواهید داشت. در یک کاسه‌ی کوچک، پودر کاکائو و ۱/۳ پیمانه آب بسیار داغ را با هم مخلوط کنید تا یکدست شود.

کمی کمتر از نصف مایه‌ی کیک آماده شده را در کاسه‌ای که شسته‌اید، بریزید. مخلوط پودر کاکائو و آب را به آن اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید تا کاملاً یکدست و یک رنگ شود. این خمیر، رنگ تیره‌ی کیک دو رنگ شماست. باقیمانده‌ی خمیر هم رنگ روشن کیک خواهد بود.

قالب نان خود را با استفاده از کره یا اسپری روغن حسابی چرب کنید.

خمیر کیک‌های رنگی خود را نزدیک قالب قرار دهید. نیمی از اولین خمیر رنگی را بردارید و آن را با یک قاشق بزرگ داخل قالب خود به صورت تکه‌هایی ضربدری یا بالا و پایین بریزید. حالت نوبت خمیر دوم رنگی است. نیمی از آن را هم با یک قاشق بزرگ در فضا‌های خالی بین خمیر اول بریزید تا سطح قالب کاملا پر شود و یک شکل شطرنجی پیدا کند. با نیمی از خمیز‌های باقیمانده، یک لایه‌ی دیگر هم روی لایه‌ی زیرین و به همان ترتیب ایجاد کنید؛ با این تفاوت که جای خمیر تیره و روشن را عوض کنید.

طرز تهیه کیک دو رنگ، زبرا یا مرمری با نکات طلایی پخت کیک

 

حالا چاقوی آشپزخانه‌ی خود را بردارید و آن را داخل خمیر فرو کنید و به صورت زیگزاگ‌های عمودی در کل سطح خمیر حرکت دهید. حالا خمیر کیک دو رنگ شما آماده است.

کیک مرمری را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۴۵-۵۵ دقیقه بپزید، یا تا زمانی که وقتی یک خلال دندان را داخل آن فرو می‌کنید، کیک به آن نچسبد. آن را از فر خارج کرده و کنار بگذارید به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه، خنک شود. سپس کیک دو رنگ را با احتیاط از قالب خارج کرده و باز هم به آن زمان دهید تا کاملا خنک شود.

این کیک خانگی خوشمزه به مدت سه تا چهار روز در دمای اتاق قابل نگهداری است. بهتر است آن در بسته بندی پلاستیکی یا فویل بپیچید تا رطوبت آن حفظ شود و تازه بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *