بادمجان یک مواد غذایی است که مصرف زیادی در آشپزی ایرانی دارد که با آن می‌توان غذا‌های گوناگون و خوشمزه‌ای تهیه کرد. برای تهیه غذا‌های خوشمزه با بادمجان باید شیوه تشخیص بادمجان شیرین از بادمجان تلخ را بدانید. چنانچه شما تفاوت میان بادمجان شیرین و بادمجان تلخ را ندانید و با بادمجان تلخ غذا تهیه کنید، مجبور می شوید، غذای خود را دور بریزید.
تشخیص بادمجان تلخ از شیرین
روش تشخیص بادمجان شیرین و خوب کار سختی نیست و با در نظر گرفتن چند نکته راحت می‌توانید این کار را انجام دهید. در ادامه به شیوه های تشخیص بادمجان شیرین می پردازیم.
 
بادمجان‌های کوچک را انتخاب کنید
بادمجان‌های بزرگ بیشتر دانه دارند و دانه هم دلیل اصلی تلخی بادمجان است. بنابراین برای اینکه بادمجان‌های انتخابی شما شیرین باشد، بهتر است بادمجان‌هایی را انتخاب کنید که اندازه متوسط یا کوچکی دارند.

بادمجان‌های سفت را انتخاب کنید
بادمجان‌های کهنه بیشتر تلخ هستند. برای شناسایی کهنه بودن بادمجان با انگشت پوست آن را فشار دهید، چنانچه بافت بادمجان نرم بود، بادمجان کهنه و احتمالا تلخ است بنابراین شما باید بادمجان‌هایی را بخرید که بیشتر سفت و منسجم باشند، یعنی ایکه وقتی آن‌ها را فشار می‌دهید دوباره به وضعیت معمولی و اولیه خود برگردد.

پوست بادمجان‌ها شفاف و خوش رنگ باشند
بادمجان‌هایی که زمان زیادی از وقت برداشتشان گذشته باشد، تلخی بیشتری پیدا می‌کنند، چون مزه تلخ بادمجان با گذشت زمان شدت پیدا می‌کند. این نوع بادمجان‌ها پوستی کدر و چروکیده دارند بنابراین بادمجان‌های شیرین هستند که تازه بوده و پوست شفاف و خوش رنگ دارند.

بادمجان‌هایی که می خرید سالم و یک رنگ باشند
کبودی یا تغییر رنگ روی پوست بادمجان نشان دهنده خرابی و بی کیفیت بودن گوشت بادمجان است بنابراین بهتر است بادمجانی را بخرید که سالم باشد و هیچ نوع تغییر رنگی روی پوست آن وجود نداشته باشد. بادمجان به هر رنگی که باشد، باید همه میوه همان رنگ را داشته باشد و به طور مثال قسمتی از آن سبز یا سفید نباشد. چنانچه روی پوست بادمجان جای خراش، بریدگی، سوراخ یا پوسیدگی باشد یعنی خراب است.

رنگ ساقه سبز باشد
به جز پوست بادمجان، به رنگ آن نیز دقت کنید. ساقه بادمجان تازه و شیرین، سبز رنگ است. همینطور، وجود کپک یا هر نوع نشانه فاسد شدگی روی ساقه را هم بررسی کنید، چون وجود کپک بر شیرینی گوشت بامجان اثرگذار است.

زمان خرید بادمجان، وزن آن را بررسی کنید
یکی از روشهای تشخیص بادمجان شیرین بررسی وزن بادمجان است. بادمجان شیرین و تازه وزن بیشتری داشته و زمان در دست گرفتن آن سنگینی آن احساس می‌ گردد. بادمجان سنگین‌تر شرایط نگهداری و پرورش بهتری نسبت به دیگر بادمجان‌ها دارد.

شیوه شناسایی بادمجان تلخ
– بادمجان تلخ بزرگ تر بوده و دانه بیشتری دارد.
– ساقه بادمجان تلخ سالم و سبز رنگ نیست.
– بادمجان تلخ وزن کمتری دارند چون آب خود را از دست داده و تازه نیستند.
– پوست بادمجان تلخ کدر و چروکیده است.
– بادمجان تلخ بافت نرمی دارد.
– همیشه در خرید بادمجان، بادمجان هایی انتخاب کنید که گوشتی، براق، سنگین، بلند، – پوست نازک و کشیده و سالم هستند.

شیوه هایی برای از بین بردن تلخی بادمجان
اگر بادمجان‌های خریداری شده شما مزه تلخی دارند، به چند روش گوناگون می‌توانید تلخی آن‌ها را برطرف کنید.

فریز کردن
بادمجان‌ها را پوست بکنید و آن‌ها را به مدت ۴ تا ۵ ساعت داخل فریزر بگذارید تا یخ بزنند. آنگاه بادمجان‌های یخ زده را بیرون آورده و پس از اینکه یخشان آب شد، فشارشان دهید تا تلخی بادمجان‌ها همراه با آب اضافی درون آن بیرون بیاید.

بیرون آوردن دانه‌ها
یکی از آسان ترین و سریع‌ترین شیوه ها برای گرفتن تلخی بادمجان، خارج کردن دانه‌های داخل گوشت آن است.

استفاده از نمک
برای این کار، نخست بادمجان‌ها را پوست بکنید سپس آن‌ها را به طور کامل یا برش زده به نمک آغشته کنید. پس از نیم ساعت بادمجان‌ها را آبکشی کنید تا از این روش تلخی آن‌ها بیرون بیاید. آنگاه بادمجان‌ها را خشک کرده و برای تهیه غذا استفاده کنید.

گذاشتن داخل آبلیمو
داخل یک کاسه بزرگ آب بریزید، آنگاه بادمجان‌هایی را که از قبل پوست گرفتید درون آن بگذارید. در قسمت بعد، ۲ تا ۳ قاشق چای‌خوری آبلیمو درون کاسه بریزید و بگذارید بادمجان‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درون محلول آب و آبلیمو باقی بمانند. آنگاه بادمجان‌های را بیرون آورده و فشار دهید تا آب اضافی آن‌ها بیرون رود و هم‌زمان تلخی‌شان برطرف شود.

نمک و آفتاب
در این روش ابتدا بادمجان‌ها را پوست بکنید، از وسط برش داده و دو نیم ‌کنید. اگر بادمجان‌ها دانه‌های زیادی داشتند، آن‌ها را خارج کنید. آنگاه داخل یک سینی یک لایه دستمال کاغذی بگذارید و بادمجان‌ها را روی آن بچینید. سینی را به مدت دو ساعت زیر نور آفتاب بگذارید و سپس بادمجان‌ها را آبکشی کنید.