رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با بیان اینکه حجم تجارت ایران و امارات در ۶ ماهه نخست امسال به ۱۰ میلیارد دلار رسید، گفت: ۲۳ درصد از این رقم را صادرات ایران به امارات تشکیل می‌دهد.

 
عرفان شاکری با بیان اینکه روابط تجاری ایران و امارات رو به رشد است، اظهارداشت: گذشته از مسائل سیاسی بین دو کشور در سال‌های اخیر ایران و امارات روابط دیرینه‌ای با یکدیگر دارند و در آینده هم روابط دو طرف ایجاب می‌کند که این روند ادامه‌دار باشد. 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات افزود: در ۶ ماهه ابتدای امسال حجم روابط تجاری ایران و امارات حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده است که طبق آمارهای رسمی حدود ۲۳ درصد از این رقم را صادرات ما به کشور امارات و بقیه را واردات تشکیل می‌دهد. 
وی در مورد برگزاری نمایشگاه اکسپو و اثرات مثبت آن بر توسعه روابط تجاری گفت: از زمان شیوع کرونا در جهان، تعداد معدودی نمایشگاه به شکل منطقه‌ای، درون کشوری و نمایشگاه بین‌المللی برگزار شده است اما با توجه به اینکه کشور امارات هاب اقتصادی در منطقه به شمار می‌رود لذا برگزاری نمایشگاه اکسپو با استقبال بازدیدکنندگان از سراسر جهان روبرو خواهد بود. 
شاکری با بیان اینکه از زمان آغاز به کار نمایشگاه اکسپو حدود یک و نیم میلیون نفر از سراسر دنیا از این نمایشگاه دیدن کرده‌اند، تصریح کرد: با توجه به اینکه برگزاری این نمایشگاه امکان نمایش سطح تکنولوژی و توانمندی‌های ملی کشورها را فراهم می‌کند لذا با توجه به بازدید تجار و تولید‌کنندگان سراسر دنیا از غرفه ایران می‌توان امیدوار بود که این بازدید‌ها باعث توسعه روابط تجاری ایران  و همچنین افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری با کشورهای مختلف دنیا شود. 

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود طی ۶ ماه مدت زمان برگزاری نمایشگاه اکسپوی دبی ۲۰۲۱ حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر از این نمایشگاه بازدید کنند. همچنین پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه روند کاهش میزان مبتلایان بیماری کویید ۱۹ در کشور و عادی شدن وضعیت، تعداد بازدیدکنندگان ایرانی و بین‌المللی از نمایشگاه اکسپو دبی در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.