عضو هیات مدیره بانک مسکن گفت: بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن شامل دوران ساخت که به طور کلی سه سال اول است، نمی‌شود و متقاضی بعد از سه سال پرداخت اقساط را آغاز می کند.

«محمدحسن علمداری» درباره نحوه بازپرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن، گفت: مقرر است تا وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن با تمهیداتی که در نظر گرفته است، نرخ سود اقشار کم‌درآمد و متوسط را از طریق یارانه‌ای که مابه‌التفاوت آن را صندوق ملی مسکن می‌پردازد، تامین کند.
وی گفت: از این طریق اقشار کم‌درآمد و متوسط توان بازپرداخت تسهیلات را خواهند یافت.  
علمداری با تاکید بر اینکه متقاضیان در دوران ساخت، نیازی نیست که بازپرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشند، افزود: افرادی که هم اکنون در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام می‌کنند، نیازی به پرداخت اقساط ندارند و باید بعد از ساخته شدن واحدهای مسکونی خود که به طور معمول سه سال است، بازپرداخت اقساط را آغاز کنند.
وی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی برای اقشار کم‌درآمد و نیازمند حمایت، پیگیر است تا تمهیدات ویژه‌ای بیندیشد تا این افراد از پرداخت تسهیلات مستثنی شوند و شرایط بهتری برای آنها در زمینه تامین مسکن، مهیا شود.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه پیش تر گفته بود: یکی از ویژگی‌های طرح جدید مسکنی (نهضت ملی مسکن) این است که رقم تسهیلات و یارانه سود آن برای همه گروه‌ها ثابت نیست و به طور کامل منعطف است؛ هم عدد تسهیلات و هم یارانه‌ای که به عنوان نرخ سود آن از سوی صندوق ملی مسکن تأمین می‌شود، به طورکامل بر اساس درآمد خانوار متفاوت خواهد بود تا دهک‌های هدف بتوانند خانه دار شوند؛ تمرکز ویژه ای هم برای خانواده‌های کم درآمد در نظر گرفته شده تا این گروه‌ها نیز بتوانند خانه دار شوند.