آژانس فضایی روسیه به دنبال شکایت از فضانورد ناسا است

روسکاسموس( Roscosmos)، آژانس فضایی روسیه، فضانورد ناسا را تهدید به شکایت کرد. این آژانس فضایی پیش از این ادعا کرده بود که فضانورد ناسا حفره‌ای دو میلی‌متری در ماژول سایوز MS-۰۹ این آژانس ایجاد کرده است.

  به نقل از دیلی‌میل، آژانس فضایی روسیه به تازگی تحقیقات خود را حول محور موضوعی که آن را یک خرابکاری می‌داند به اتمام رسانده و  “سرنا انون-چنسلر”(Serena Auñón-Chancellor) فضانورد ناسا را که در سال ۲۰۱۸ و در زمان وقوع حادثه در ایستگاه فضایی بین‌المللی بوده، مقصر اعلام کرده است.  

این اتهامات به مجریان قانون روسیه منتقل شده و به روسکاسموس اجازه داده تا اتهامات وارده به این فضانورد را اعلام کند.

روزنامه ایزوستیا(Izvestia) در روز جمعه گزارش داد که “سرنا انون-چنسلر” با امید بازگشت زود هنگام به زمین این حفره را در ماژول روسی ایجاد کرده است.

منابع به روزنامه روسی گفته‌اند که “انون-چنسلر” به دلیل ایجاد لخته خون یا بروز یک مشکل خانوادگی قصد داشته زودتر از موعد ایستگاه فضایی را ترک کند.

به  گفته‌ی‌ تاس، افراد روسکاسموس می‌گویند که این حفره‌ها به دست فردی ناآشنا با ساختار ماژول روسی ایجاد شده و هیچ اقدام حمایتی مناسبی برای اطمینان از دقیق بودن حفاری در گرانش کم انجام نشده است.

این حفره در تاریخ ۳۰ اوت سال ۲۰۱۸ زمانی که فشار هوای درون ماژول در نتیجه‌ی نشتی کاهش پیدا کرد، یافت شد. فضانوردان روسی به  سرعت این حفره را پر کرده و آن را با چندین لایه از رزین اپوکسی که نوعی چسب است پوشاندند.

آژانس فضایی روسیه به دنبال شکایت از فضانورد ناسا است

پس از بسته شدن این حفره فضانوردان چندین عکس و ویدئو از آن ثبت کردند. یکی از مقامات روسیه در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که به نظر می‌رسد این حفره با استفاده از یک مته و به صورت عمدی ایجاد شده باشد.

روسیه در سال ۲۰۱۹ تحقیق در این مورد را آغاز کرد و در ماه اوت اتهاماتی علیه “انون-چنسلر” مطرح کرد.  

ناسا اما این اتهامات را رد کرد و بدون اشاره به مشکلات پزشکی از این فضانورد حمایت کرد. بیل نلسون، رئیس ناسا در توییتر خود در ماه اوت نوشت: من کاملا از سرنا حمایت می‌کنم.

با این حال پیشرفت‌های اخیر راه‌های جدیدی برای آژانس فضایی روسکاسموس فراهم کرده تا از فضانورد ناسا شکایت کنند.

ناسا ادعا می‌کند که فضانوردان هرگز در معرض خطر خفگی نبودند و یک فضاپیمای نجات برای بازگرداندن آن‌ها به زمین به ایستگاه فضایی متصل بوده است.

در ادامه تحقیقات، تصاویر نشان داد که این حفره از درون ماژول ایجاد شده و احتمال ایجاد شدن آن به وسیله زباله‌های فضایی مردود است.

در هنگام بروز این حادثه، “سرگئی پروکوپیف”(Sergey Prokopyev) و “اولگ کانوننکو”( Oleg Kononenko) فضانوردان روس به همراه “السکاندر گرست” (Alexander Gerst) فضانورد اروپایی در ایستگاه فضایی حضور داشتند.

اتهامات علیه “سرنا انون-چنسلر” در ایتارتاس منتشر شده است و به گزارش آنها این امکان وجود ندارد که ماژول در زمین دچار مشکل شده باشد زیرا در این صورت موفق به گذراندن آزمایش محفظه خلاء نمی‌شد.

آن‌ها همچنین ادعا کردند که دوربین‌ها در محل تلاقی بخش‌های روسی و آمریکایی به‌طور مرموزی در آن زمان کار نمی‌کرد و فضانوردان ایالات متحده نیز از دادن تست دروغ‌سنجی سر باز زدند.

منابع روسکاسموس به تاس گفتند که فضانوردان روسیه تست دروغ‌سنجی دادند و به آژانس فضایی روسیه اجازه آزمایش تجهیزات و مته‌های ایستگاه فضایی داده نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *