مولکول حاصل از یک گیاه سمی جلوی تکثیر همه گونه‌های ویروس کرونا را می‌گیرد

نوعی ماده ضدویروسی به نام «تاپسیگارگین» (TG) که از گروهی از گیاهان سمی به نام «زردک‌های مرگبار» به دست می‌آید، ظاهرا در آزمایشگاه در برابر همه گونه‌های ویروس کرونا از جمله گونه دلتا موثر بوده است.
پژوهشگران در تست‌های سلولی آزمایشگاه متوجه شده‌اند که استفاده از TG قبل یا در حین آلودگی می‌تواند جلوی فعالیت SARS-CoV-2 را بگیرد و واکنش ایمنی قدرتمندانه‌تری در بدن ایجاد کند. دانشمندان در مقاله نتایج این تحقیق نوشته‌اند: «یک دوز از TG قبل از عفونت به ویروس کرونا می‌تواند همه تک‌گونه‌های این بیماری و گونه‌های ترکیبی آن (شامل AB ،AD و BD) را در ۹۵ درصد مواقع کنترل کند.»
تاپسیگارگین به عنوان منبعی از مواد ضدویروسی می‌تواند برخی مکانیزم‌های مورد استفاده توسط ویروس‌هایی نظیر SARS-CoV-2 را از کار بیندازد که موجب تسخیر سلول میزبان، تکثیر و توزیع خود در بدن می‌شوند. محققان می‌گویند: «همه داده‌های موجود (که توسط ما و سایر محققان گردآوری شده) در مورد ویروس آنفلوآنزا، ویروس سین‌سیشال تنفسی و کروناویروس‌ها از جمله SARS-CoV-2 نشان می‌دهد که TG مانع از ورود ویروس به بدن نمی‌شود اما با تحریک مسیرهای درون سلولی جلوی تکثیر ویروس را می‌گیرد.»

دانشمندان حالا در گام بعدی باید به دنبال ساخت دارو از TG باشند. این کار احتمالا زمان‌بر خواهد بود چون همان‌طور که گفتیم تاپسیگارگین از نوعی گیاه سمی به دست می‌آید. به‌علاوه، در مراحل بعدی باید شاهد عبور دارو از فاز کارآزمایی بالینی باشیم تا ببینیم TG در عمل تا چه اندازه می‌تواند به بیماران کمک کند.
این مطالعه همچنین افزایش نرخ تکثیر و سرایت در گونه کرونای دلتا را تایید می‌کند. این گونه ظاهرا ۴ برابر گونه آلفا و ۹ برابر گونه بتا قدرت سرایت دارد. کرونای دلتا در صورت ترکیب شدن با سایر گونه‌ها می‌تواند سرعت تکثیر آن‌ها را هم افزایش دهد. به عبارت دیگر، اگر یک نفر به‌طور همزمان به دو گونه کرونا مبتلا شود، کرونا به افزایش توان گونه ثانویه کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *